Co każdy fan Ekstraklasy powinien wiedzieć o Śląsku Wrocław?

Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, „Wojskowi” – klub z Wrocławia to z pewnością duma miasta z Dolnego Śląska. Są jednak rzeczy o których powinien wiedzieć każdy szanujący się fan Ekstraklasy. Śląsk Wrocław to nie tylko nazwa, to również ponad 70-letnia historia, tradycja i kibice, którzy znani są w całej Polsce. Dzisiaj łączy nas piłka, więc nie patrzmy na podziały. Zobaczcie, jakie są podstawowe fakty o klubie z Wrocławia, o których wcześniej mogliście nie wiedzieć.

Śląsk to… dwukrotny Mistrz Polski

Śląsk Wrocław w najwyższej klasie rozgrywkowej tryumfował dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1977 roku, wtedy w zespole Śląska grali tacy zawodnicy jak Tadeusz Pawłowski, Władysław Żmuda czy Jerzy Szymonowicz, drugi raz był wcale nie tak dawno temu. Pierwsze miejsce w tabeli gracze z Wrocławia zajęli w 2012 roku. Rok wcześniej zresztą Wojskowi zajęli drugie miejsce w lidze – był to do tej pory okres najlepszej gry Wrocławian po 2000 roku. W 2009 zdobyli również Puchar Ekstraklasy, a w 2012 Superpuchar Polski. Obecnie Śląsk plasuje się w dolnej części tabeli – w grupie spadkowej i walczy o utrzymanie.

Liźnięcie historii

Historia Śląska, podobnie jak Legii, związana jest ściśle z wojskiem. Klub powstał w inicjatywy podopiecznych Oficerskiej Szkoły Saperów, która została przeniesiona do Wrocławia w 1946 roku. Pierwszą nazwą klubu był Pionier Wrocław – pochodziła ona od nazwy Pionierów Wrocławia, czyli osób (tak jak szkoła saperów) przybyłych do miasta tuż po wojnie.

Zmiana nazwy na obecną – WKS Śląsk Wrocław – zbiegła się z przegraną batalią klubu o awans do 1. ligi w 1957 roku. Wtedy jednak rozwinięcie skrótu było inne. Klub Sportowy był Wojskowy. Dziś jest to Wrocławki Klub Sportowy. Śląsk po raz pierwszy w najwyższej klasie rozgrywkowej pojawił się dopiero 15 lat później pod wodzą byłego piłkarza klubu – Władysława Żmudy. Wtedy zaczął się najlepszy okres w historii klubu, który zaowocował mistrzostwem i grą w europejskich pucharach.

Niesamowity sezon 2010/2011

Dlaczego niesamowity? Śląsk Wrocław, po zdobyciu Superpucharu Polski nie grał piłki najwyższych lotów. Dość powiedzieć, że po czterech porażkach z rzędu zajmował przedostatnie miejsce. Panaceum na wszystkie ówczesne choroby Wrocławian okazała się legenda polskiej piłki – Orest Lenczyk, który z czerwonej krainy rozpaczy (miejsc, które oznaczają spadek z Ekstraklasy) wyprowadził zespół do wicemistrzostwa kraju.

Śląsk dzisiaj

Obecnie Śląsk Wrocław nie zajmuje wysokiego miejsca – sezon zasadniczy zakończył w dolnej części tabeli, walczy więc o utrzymanie w Ekstraklasie. W zespole drużyny z Wrocławia nie brakuje znanych nazwisk, chociaż skład byłych mistrzów Polski znacznie uszczuplał od chwili, kiedy sięgali po trofeum. W składzie Wrocławian swoje miejsce znaleźli, między innymi, Mariusz Pawełek, Adam Kokoszka, Ostoja Stjepanović czy Łukasz Madej – to doświadczeni w grze w najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarze, chociaż ich wartość znacznie zmalała, od kiedy grali swoje najlepsze mecze. Podobnie jak sam Śląsk.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem sportowym Łączy nas Pasja