Co to są urządzenia do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

Z pewnością większość właścicieli samochodów z układem klimatyzacji wie, że należy ją regularnie dezynfekować. Zapewne niejeden z nich korzystał z zabiegu ozonowania. Pojawia się jednak pytanie: jak działa ozonowanie? Jakimi urządzeniami jest ono wykonywane?

 

Co to jest ozon?

Już dawno zauważono, że przy pracujących urządzeniach, w których przeskakuje iskra elektryczna lub po gwałtownej burzy w otoczeniu daje się wyczuć charakterystyczny, dość mocny zapach. Zapach ten wydzielany jest przez gaz, który wytworzył się z tlenu na skutek wyładowań elektrycznych. Gaz ten został odkryty w 1839 roku przez szwajcarskiego chemika Christiana Fredricha Schönbein´a, który nazwał go ozonem. Ozon nie jest oddzielnym pierwiastkiem chemicznym. Jest odmianą alotropową dobrze nam wszystkim znanego tlenu występującego w dwuatomowych cząsteczkach. Ozon jest bardzo aktywny chemicznie, wykazuje bardzo silne właściwości utleniające i odkażające. Niszczy alergeny wziewne, grzyby, pleśnie, zabija wirusy i bakterie. W niskim stężeniu jest wykorzystywany do leczenia chorób wirusowych, stanów zapalnych, uzdatniania wody pitnej i odkażania wody w basenach. Charakterystyczne właściwości ozonu wykorzystuje się obecnie także do odkażania klimatyzacji w samochodach. Usuwa on nie tylko wyżej wymienione mikroorganizmy, ale także przykre zapachy.

 

Sztuczne wytwarzanie ozonu

Ozon to silny, naturalny, nie wywołujący żadnych skutków ubocznych naturalny środek odkażający. Aby wykorzystać jego właściwości, zaczęto konstruować urządzenia zwane generatorami ozonu (w skrócie ozonatory). W urządzeniach tych ozon może być wytwarzany dwoma metodami. W zależności od modelu urządzenia ozon wytwarzany jest metodą ultrafioletową lub przy pomocy wyładowań elektrycznych. Większość dostępnych na rynku ozonatorów wytwarza ozon drugą metodą. Urządzenia te wytwarzają wyładowania koronowe, które do złudzenia przypominają wyładowania, które zachodzą w czasie gwałtownej burzy. Wytworzony w generatorze ozon krąży w powietrzu, które wypełnia pomieszczenie lub w układzie klimatyzacji. Po zetknięciu się cząsteczek ozonu z bakteriami, wirusami, pleśniami, alergenami następuje reakcja chemiczna. W jej efekcie dochodzi do ich utlenienia, czyli unicestwienia. Nie znamy obecnie równie skutecznej i szybkiej metody oczyszczenia układu klimatyzacji z chorobotwórczych mikroorganizmów, nie ma też metody, która pozwoli nam w tak skuteczny sposób usnąć brzydkie zapachy. Mikroorganizmy, które panoszą się w samochodowej klimatyzacji i brzydkie zapachy są usuwane w przeciągu maksymalnie 60 minut. Ozonatory, które wykorzystywane są w profesjonalnych serwisach są bardziej wydajne od tych przeznaczonych do użytku domowego. Proces ozonowania kończy się więc najczęściej po upływie pół godziny.

 

Jakie są zasady korzystania z ozonatora?

Duże stężenie ozonu jest szkodliwe. Generatory, które służą do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej nie są jest w stanie wytworzyć ozonu w wysokim stężeniu. Stąd też ozonowanie jest metodą bezpieczną. Ale obowiązują przy korzystaniu z ozonatora pewne zasady. Osoby, które zajmują się odgrzybianiem klimatyzacji muszą uwzględnić panującą we wnętrzu kabiny samochodu temperaturę. Zabieg nie może być wykonany, jeśli temperatura w kabinie jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze ozon bardzo szybko się rozpadnie na pojedyncze atomy tlenu i tlen dwuatomowy. Zabieg więc nie będzie skuteczny. Podczas ozonowania w kabinie nie powinien znajdować się właściciel auta, ani inne osoby. Nie można też pozostawić w aucie zwierząt. Urządzenia elektroniczne, które znajdują się na wyposażeniu samochodu na czas ozonowania mogą w nim pozostać.

Klimatyzacja powinna być odgrzybiana co najmniej raz w roku. Sygnałem, że należy to zrobić jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z otworów wentylacyjnych. Ozon skutecznie usuwa z układu klimatyzacji groźne dla naszego zdrowia mikroorganizmy, oczyszcza także tapicerkę samochodową i dywaniki. Jest nietoksyczną i naturalną metodą dezynfekcji samochodu.