Dieta bez efektu jojo

W społeczeństwach rozwiniętych problem nadwagi dotyka coraz większą część osób. Jest to spowodowane stosunkowo wysoką zamożnością obywateli, a także dostępnością ogromnych ilości niezdrowego jedzenia. Sklepy kuszą nas ogromną ilością słodyczy i przekąsek typu czipsy. W większych miastach niemal na każdym kroku dostępne są restauracje typu fast food. Powszechny problem nadwagi jest również wynikiem złych nawyków żywieniowych i niewiedzy. Dzieci zazwyczaj nawyki w zakresie żywienia przejmują od swoich rodziców. Jeżeli są one niewłaściwe powodują nadwagę, problemy zdrowotne i gorsze samopoczucie.

            Kiedy nadmiar kilogramów i problemy zdrowotne zaczynają nam doskwierać, często podejmujemy decyzję o przejściu na dietę. Jako, że decyzja ta jest podejmowana pod wpływem silnych emocji, chcielibyśmy schudnąć jak najszybciej. Wiele osób decyduje się w takich momentach na przejście na niskokaloryczną dietę, niekiedy nawet głodówkę. Tego typu działania przynoszą efekty w postaci szybkiej redukcji wagi, jednak posiadają również wiele skutków ubocznych. Jednym z nich jest wyniszczenie organizmu. Kiedy stosujemy niskokaloryczną dietę, często nie dostarczamy naszemu ciału odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych. Powoduje to, że stajemy się osłabieni i jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Innym bardzo dotkliwym skutkiem ubocznym diet, które pozwalają nam w krótkim czasie zgubić wiele kilogramów jest efekt jojo. Kiedy zaczynamy intensywnie się odchudzać szybko gubimy kilogramy. Jednak zaraz po zakończeniu diety nasz organizm zaczyna robić wszystko, żeby nadrobić straty.

            Jeżeli chcemy, żeby nasza dieta była trwała i nie objawiała się efektem jojo powinniśmy zrezygnować z głodówek. Jedyną receptą na trwałe schudnięcie jest stosowanie racjonalnego odżywiania przez dłuższy czas. Nasza dieta powinna charakteryzować się zmniejszoną kalorycznością, jednak równocześnie powinna zapewniać nam wszystkie składniki odżywcze, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.