Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest rzadkim ale bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Ponad połowa pacjentów do ludzie młodzi, do 30 roku życia. Przebieg i objawy mogą się od siebie różnić, natomiast im we wcześniejszym wieku pojawią się pierwsze objawy tym leczenie jest trudniejsze.

Przyczyny

Główną przyczyną, jak przy większości tego typu schorzeń są geny. Zaobserwowano kilka wspólnych mianowników łysienia plackowatego z innymi chorobami autoimmunologicznymi, co może być jednym z powodów tego schorzenia. Natomiast większość hipotez opiera się dotąd jedynie na domniemaniach a jednoznacznej przyczyny do dnia dzisiejszego wciąż nie udowodniono. Jedna z teorii sugeruje, że ten typ łysienia może mieć podłoże psychologiczne i być wywołane przez nadmiar stresu i ciężkie załamania nerwowe. Faktem jest, że dziedziczność choroby występuje u 4 na 10 chorych.

Objawy

Łysienie plackowate zazwyczaj rozpoczyna się w jednym miejscu, małym plackowatym punktem w którym wypadają włosy. Może się objawić zarówno na głowie jak i we wszystkich innym owłosionych miejscach na ciele. Z czasem pojawiają się kolejne „placki”, których średnica raczej nie przekracza 10 cm. Ten typ schorzenia jest częściowo związany występującym w miejscu łysienia stanem zapalnym, jednak w tym wypadku nie zaobserwowano u chorych śladów na skórze pozbawionej owłosienia. Wokół miejsca z którego wypadły włosy pojawiają się tzw. włosy wykrzyknikowe. Charakteryzuje je to, że ich ułamane końcówki są zazwyczaj ciemniejsze i grubsze od reszty włosa. Nie u wszystkich pacjentów choroba ma takim sam przebieg. W niektórych przypadkach po kilku miesiącach włosy odrastają stopniowo, najpierw w formie jasnych i cienkich włosów a z czasem powracając do swojego naturalnego koloru i struktury. Odnotowano również przypadki nawracania choroby od początkowej jej fazy, nawet po odrośnięciu włosów we wszystkich dotkniętych nim miejscach.

Leczenie

W przypadku tego rodzaju choroby leczenie jest bardzo trudne i zazwyczaj efekty przynoszą dopiero długie i żmudne kuracje. Jak to często bywa, najskuteczniejsze metody nie są niestety bezinwazyjne. Wyjątkiem są kosmetyki do zagęszczania włosów. Kliknij tutaj, jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na ich temat. Metodę i środki dobrać należy zależnie od wieku, stanu zdrowia i długości występowania łysienia plackowatego u pacjenta.

Jednym z popularniejszym sposobów leczenia jest immunoterapia. Używa się w niej silnych alergenów, które mają wywołać nadwrażliwość kontaktową. Niektórzy próbują również popularnej w gabinetach rehabilitacyjnych krioterapii. Część specjalistów jest jednak zdania, że długotrwałe obniżanie temperatury wiąże się z ryzykiem uszkodzenia mieszków włosów i ich trwałej utraty. Najczęściej używane w leczeniu środki farmakologiczne to minoksydyl, cyklosporyna i kortykosteroidy. Minoksydyl występuje w płynie, którym naciera się miejsca w których wystąpiła choroba. Częstym skutkiem ubocznym w jego wypadku są zmiany na skórze w postaci łuszczenia lub zaczerwienienia. Natomiast cyklosporyna i kortykosteroidy to środki o działaniu immunosupresyjnym, które mogą podawane być doustnie lub miejscowo.